Laubitz Antoni

ur. 7 czerwca 1861 r. w Pakości, zm. 17 maja 1939 r. w Gnieźnie (pochowany w katedrze, w kaplicy Potockich).

polski biskup rzymskokatolicki, działacz społeczny, biskup pomocniczy gnieźnieński w latach 1925–1939. Święcenia kapłańskie przyjął w marcu 1888 w Poznaniu z rąk arcybiskupa Juliusza Dindera. Następnie objął obowiązki wikariusza w parafii farnej św. Mikołaja w Inowrocławiu oraz nauczyciela religii w tamtejszym gimnazjum. W 1895 został administratorem parafii św. Mikołaja, a cztery lata później proboszczem parafii Imienia Panny Maryi, wówczas jedynym w mieście. W Inowrocławiu założył ochronkę parafialną. Jego staraniom przypisuje się też powstanie m.in. przytułku dla starców i kalek oraz żłobka. W 900. rocznicę męczeństwa św. Wojciecha za jego sprawą wzniesiono pomnik patrona Polski. Z jego inicjatywy w Inowrocławiu odbudowano zniszczoną przez pożar z 1834 romański kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiono kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, a także przebudowano farę. Dużą wagę przywiązywał do działalności dobroczynnej. Patronował rozbudowie struktur Caritasu. W 1938 sfinansował powstanie tzw. kolonii tanich mieszkań dla gnieźnieńskich bezrobotnych (osiedle Róża). Władze Gniezna w uznaniu zasług hierarchy w marcu 1939 podjęły decyzję o przemianowaniu ul. Szpitalnej na ul. Laubitza (dziś ul. Jana Pawła II).

Laubitz był honorowym obywatelem Inowrocławia i rodzinnej Pakości.

10 marca 1938 „za wybitne zasługi na polu pracy społecznej” został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

Rodzice jego to: Konstanty Laubitz (ur. 1826) i Joanna Nepomucena Drwęcka( ur. 1839 zm. 1866). Ślub ich w 1858 r. w Pakości. Ojciec był właścicielem browaru i roli w Pakości. Mieli razem 5 dzieci:

- Antoni Laubitz 1861-1939

- Józef Laubitz

- Maria Grąbczewska zd. Laubitz

- Waleria Ciecierska zd. Laubitz

- Euzebia Laubitz

 

Rodzicami Konstantego Laubitza byli: Fryderyk Laubitz i Dorota Orłowska. Ślub ich w 1823 w Grabie; oprócz Konstantego mieli jeszcze następujące dzieci:

 

- Julianna Elżbieta Laubitz 1836, jej mąż  Otto Juliusz Zipplitt 1830

 

 

Rodzicami Joanny Nepomuceny Drwęckiej byli: Jan Drwęcki i Antonina Solarska, którzy mieli jeszcze oprócz Joanny następujące dzieci:

 

Nikodem Drwęcki 1816, jego żona Rozalia Śmiejkowska        

- Marianna Follmer zd. Drwęcka 1835, jej mąż Sylwester Follmer 1927

- Stanisław Drwęcki

-......................Budzyńska zd. Drwęcka

 

 

 

Dziennik Poznański nr 116/1939Dzięki uprzejmości Pani Grażyny Laurentowskiej z Gniewkowa (w pow. gnieźnieńskim) poniżej przedstawiamy fragment drzewa genealogiczne Antoniego Laubitza .